JPG vagy JPEG

ELMÉLET, azaz vegyük észre, hogy a fekete körív mellett nem lett színes a fehér lap! Ennek az az oka, hogy a JPG formátumot fényképek hatákony tárolására találták ki. A fényképen nagyon ritkán van egymás mellett egy fekete és egy fehér pont. Ezért ez a tárolás úgy működik, hogy színátmeneteket tárol el. Ennek köszönhető, hogy a fekete körvonal és a fehér papír pontjai közé "szürke pontokat rak". A JPG egy nagyon hatékony, de veszteséges tömörítés. A fájlméret: 9 KB.

GIF

A GIF jó választás ábráknál


ELMÉLET, azaz vegyük észre, hogy itt élesek maradtak a kontrasztok, nem maradt "fehér" (igazából szürke volt előbb) a papír! A GIF formátum nem színátmeneteket tárol, hanem rendesen eltárolja a színeket, amiket oda rajzoltunk. Na jó, ez nem teljesen igaz! Mindjárt megnézzük, hogy miért nem, de az biztos, hogy kontrasztos ábrák tárolására alkalmas, és a fájl méret sem nagyon nagy, hanem : 19 KB
Azért előfordulhat, hogy a színekkel is lehet gond (-> PNG tényleg jó :) )

A GIF nem jó választás

ELMÉLET, azaz vegyük észre, hogy ronda lett a kép, szemcsés! Ez a formátum azzal trükközi, hogy maximum 256 színt különböztet meg. Erre figyelmeztet is a program a mentésnél. A fényképek többsége, pláne a természetképek ennél több színnel lesznek szépek.

MÉRET

Kicsi: A fájlméret: 7 KB Visszanagyított: A fájlméret: 51 KB

A kicsinyítéssel az történt, hogy elveszítettünk információt. A program a 20%-os kicsinyítésnél összevont pixeleket. Ha úgy képzeljük el, hogy 25 pixelből számolt átlagot, és helyettesítette 1 (egy) pixellel, akkor nem vagyunk messze az igazságtól. Utána hiába "nagyítjuk vissza", ami elveszett, az elveszett. A nagyításnál az előbb kiszámolt pixel színt teszi be 25-ször. Így olyan, mintha az egész kép "kockás" lenne, hatalmasak lennének a pixelek.